Jak pečovat o dřevěný nábytek?
Dřevěný nábytek je krásný a nadčasový. Navíc dodává interiéru na útulnosti a umožňuje mít náhradu za komunikaci s přírodou i při bydlení ve městě. Přírodní surovina je ekologická, odolná, pěkně stárne a lze ji obnovovat. Aby však dlouho lahodila oku krásným vzhledem, je třeba o ni pečovat. Přečtěte si našeho průvodce a dozvíte se, jak o dřevěný nábytek pečovat, abyste si jeho krásu užívali co nejdéle!
Jak chránit dřevo před poškozením?
Jak pečovat o dřevěný nábytek závisí na jeho povrchové úpravě. S lakovaným a olejovaným nábytkem je třeba zacházet jinak, zatímco voskovaný nábytek vyžaduje ještě jiné ošetření. Každá z těchto metod chrání povrch. Lak vytváří na dřevě lesklou vrstvu a je nejodolnější proti oděru. Nábytek jím pokrytý je dlouhodobě chráněn a vyžaduje méně péče než voskovaný a olejovaný nábytek. Jeho nevýhodou však je, že stárne.Postupně se opotřebovává a následně vznikají nevzhledné škrábance. Pro obnovu nalakovaného kusu nábytku je potřeba celou vrstvu laku setřít smirkovým papírem a nanést nový, což vyžaduje jak vybavení, tak čas.
Vosk a olej jsou méně odolné. Nanesená vrstva netvrdne, takže se vlivem používání mnohem rychleji opotřebovává.Je potřeba ji pravidelně obnovovat. Na druhou stranu dřevo chráněné voskem nebo olejem vypadá mnohem přirozeněji a nejsou na něm vidět žádné drobné škrábance. Oba tyto způsoby jsou ekologické, ale olej dřevo lépe chrání. Proniká hlouběji do jeho struktury, díky čemuž nábytek neabsorbuje vlhkost. Voskování je metoda vhodná pro vybavení, které není intenzivně využíváno, jako jsou dřevěné komody masiv nebo šatní skříně z masivu.
Jak chránit dřevěný nábytek olejem?
Surové nebo dříve naolejované dřevo potřebuje pravidelnou impregnaci. Není to složitá práce a nezabere moc času. Nejprve setřete vnější vrstvu oleje a nečistot brusným papírem. Poté pomocí štětce nebo válečku rozetřete olej po povrchu a počkejte asi 30 minut, dokud se nevstřebá. Na olejování konkrétního kusu nábytku je nejlepší použít vždy stejný přípravek. Po uplynutí stanovené doby setřete zbývající olej bavlněným hadříkem a setřete přebytek. Následujících 24 hodin je nejlepší nábytek nepoužívat. Impregnace by měla být prováděna tak často, jak je potřeba. Povrchy méně vystavené oděru, jako jsou komody nebo dřevě népolice, by se měly jednou ročně naolejovat. Jídelní stoly z masivu a dřevěné židle se intenzivněji používají,a proto každých šest měsíců nebo několik měsíců.
Jak pečovat o dřevěný nábytek – čištění?
Nejdůležitější při péči o nábytek je udržovat jej čistý. Způsob čištění závisí také na způsobu zajištění dřeva. Lakovaný nábytek stačí otřít hadříkem z mikrovlákna, který má vlastnosti přitahující prach. Jeho vlákna jsou měkká, což znamená, že nepoškrábou povrch. Můžete použít suchý i vlhký hadřík. Čas od času použijte prostředek určený na lakované povrchy k vyplnění drobných škrábanců a obnovení jejich lesku. Pro čištění a péči o dřevěný nábytek pokrytý voskem je třeba používat speciální přípravky, které obnoví ochrannou vrstvu. Zejména je třeba se vyhnout vodě. Čištění olejovaných dřevěných povrchů se příliš neliší. Stojí za to pamatovat na to, abyste k čištění používali pouze měkké hadříky. Houby nebo kartáče by mohly poškrábat jemný povrch. Při větším znečištění používejte přípravky určené na dřevo a vyhněte se drhnutí krouživými pohyby. Nečistoty je třeba vždy stírat ve směru zrna.
Péče o dřevěný nábytek – čeho se vyvarovat?
Kromě správné ochrany a čištění je tu i otázka používání. Péče o dřevěný nábytek mnoho nezmůže, pokud ji budete denně zanedbávat. Je pár věcí, kterým je třeba se vyhnout.
Vlhkost dřeva
Dřevo je materiál, který absorbuje vlhkost a pod jejím vlivem bobtná. To vede k deformaci a následnému praskání během sušení. Plíseň se může vyvinout i na dřevěném nábytku v příliš vlhkém prostředí. V místech se zvýšenou vlhkostí, jako je koupelna nebo bezprostřední okolí dřezu v kuchyni, by se měl používat pouze nábytek určený do takových místností.
Změny teploty a vlhkosti dřeva
Dřevo nasává vodu z okolí, která zvětšuje svůj objem a následně se smršťuje. Dřevěné spotřebiče by měly být skladovány uvnitř při pokojové teplotě a vlhkosti asi 30 %. Dřevěný zahradní nábytek by měl být mimo sezónu také skladován v suchých, větraných místnostech při teplotě cca 20°C.
Vysoká teplota a nábytek z masivu
Ponechání horkého nádobí přímo na dřevěné desce způsobuje nevzhledné stopy. Vždy používejte podložky pod nádobí a šálky. Dřevěný nábytek by také neměl stát přímo u zdroje tepla – radiátoru nebo krbu. Při použití podlahového vytápění se vyplatí chránit jejich nohy plstí.
Chemické přípravky a nábytek masiv
K péči o nábytek používejte pouze vodu a jemné čisticí prostředky, jako je rostlinné mýdlo nebo přípravky na dřevo. Silné chemické prostředky je mohou nenávratně poškodit a způsobit nevzhledné zabarvení a stopy. Péče o dřevěný nábytek není složitá. Nicméně stojí za to být systematický a pečlivý. Díky tomu bude přirozeně krásné dřevěné vybavení dlouho sloužit a krásně vypadat. Potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte nás kontaktovat!
Publikováno: 19.10.2023 10:03